Zamki elektroniczne do drzwi – zalety, które warto znać

Zamki elektroniczne do drzwi to nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz częściej wykorzystywane w różnego rodzaju biurowcach oraz obiektach publicznych. Sprawdzają się w gabinetach, pokojach hotelowych oraz wielu innych miejscach, do których dostęp powinny mieć jedynie upoważnione osoby. Jakie są kluczowe korzyści wynikające z ich zastosowania?

Rodzaje zamków elektronicznych do drzwi

Na początek przyjrzymy się poszczególnym rodzajom zamków elektrycznych do drzwi. Głównym typem wykorzystywanych rozwiązań w drzwiach wewnętrznych jest zamek na szyfr oraz zamek na kartę. Postęp technologiczny sprawił jednak, że oprócz zamków otwieranych kodem czy kartą, obecnie dostępne są też zamki biometryczne umożliwiające otwieranie drzwi jedynie za pomocą odcisku palca.

Podstawowy zamek szyfrowy do drzwi składa się z panelu, na którym widnieje najczęściej klawiatura numeryczna. Aby uzyskać dostęp do pomieszczenia zabezpieczonego tego rodzaju zamkiem szyfrowym, wystarczy wpisać określony wcześniej kod. Dzięki temu eliminujemy konieczność noszenia ze sobą kluczy.

Kolejny rodzaj to zamki do drzwi na kartę. Na specjalnej karcie magnetycznej zakodowany jest klucz, który umożliwia otwieranie lub zamykanie zamka. Mogą one działać również zbliżeniowo. Na rynku istnieją również zamki elektroniczne dualne, które posiadają zamek szyfrowy z czytnikiem kart, dzięki czemu umożliwiają korzystanie z niego w dwóch formach: za pomocą kodu oraz za pomocą karty.

Zamek biometryczny posiada skaner, za pomocą którego odczytywane są linie papilarne osoby chcącej skorzystać z pomieszczenia. Dany odcisk palca jest wcześniej zakodowany, aby umożliwić dostęp jedynie konkretnie wskazanym osobom. Jest to zaawansowana forma zabezpieczenia drzwi.

Dlaczego warto korzystać z zamków elektronicznych do drzwi?

Do głównych zalet elektronicznych zamków do drzwi zalicza się ich wysoka ochrona oraz wygoda użytkowania. Jest to najnowocześniejsza forma zabezpieczenia drzwi przed osobami nieupoważnionymi oraz sposób na kontrolowanie dostępu do wskazanych pomieszczeń w firmie. Z ich pomocą można monitorować wejścia i wyjścia oraz uzyskiwać powiadomienia w przypadku wpisania nieprawidłowego kodu.

Zamki na szyfr lub kod to również znaczne ułatwienie dla ich użytkowników. Wystarczy jedynie zapamiętać kod lub nosić ze sobą kartę zamiast ciężkich kluczy, aby mieć dostęp do konkretnych pomieszczeń w danym budynku. Sposób działania zamków elektronicznych ułatwia także korzystanie z pomieszczeń osobom wizytującym dane miejsce. Na czas odwiedzin mogą one otrzymać tymczasową kartę i swobodnie przemieszczać się po firmie.

Poszukujesz ścian mobilnych wykorzystujących zalety zamków elektronicznych? Sprawdź nasz system szklanych ścian mobilnych MAW48, w którym stosujemy zamki tradycyjne lub elektroniczne.

Other articles