Wnętrze biura – jak zadbać o jego funkcjonalność?

Jak urządzić biuro, aby było nowoczesne, estetyczne, ale przede wszystkim wygodne do pracy? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli firm, którzy stoją przed wyzwaniem aranżacji biura. Okazuje się, że przestrzeń do pracy to nie tylko komputery, biurka i fotele, ale także inne elementy, które mają wpływ na naszą produktywność. Na co więc zwrócić uwagę?

Wystrój biura a wpływ na samopoczucie

W pracy spędzamy około 1/3 dobry, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zaaranżować biuro, aby było dla nas przyjazną przestrzenią, w której chce się przebywać. Minimalizm i naturalność – to dwie wskazówki, którymi powinien kierować się każdy pracodawca. Powinno być przestronne i przede wszystkim uporządkowane. Nikt nie lubi pracować w chaotycznym środowisku, a dodatkowo bałagan zabija kreatywność. Jeśli zależy nam na komforcie swoich pracowników i oczekujemy od nich nowych pomysłów, zapewnijmy im estetyczne i uporządkowane pomieszczenie.

Kolory w aranżacji biura

Kolory mają olbrzymie znaczenie na nasze samopoczucie, więc warto wiedzieć, które sprzyjają skupieniu, a które mogą rozpraszać lub drażnić podczas pracy. Najbardziej uniwersalną i zarazem najlepszą opcją jest wybór jasnych, neutralnych barw. Biele, szarości oraz ciepłe beże sprawdzą się w większości przypadków, a dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie. Natomiast należy unikać jaskrawych kolorów czy mocnych printów na ścianach, ponieważ będą odwracać uwagę pracowników od ich zadań. W zamian za to można pokusić się o powieszenie na czystych, białych ścianach nasyconych grafik z motywującymi hasłami, które dodadzą charakteru przestrzeni i fantazyjnie przełamią surowe wykończenie.

Podział na strefy

Aranżacja biura powinna uwzględniać podział na funkcjonalne strefy. Ostatnimi czasy popularnością cieszy się open space, który sprzyja współpracy w zespole. Niektórzy jednak w otwartej przestrzeni wyodrębniają poszczególne działy za pomocą ścian działowych. Oprócz tego warto stworzyć osobne części, które mocno wpływają na komfort pracy.

Strefa socjalno-wypoczynkowa

Może to być kuchnia z jadalnią, osobny pokój z wygodną i miękką kanapą, a także strefa relaksu ze stołem do ping-ponga lub innymi atrakcjami, które pozwolą na chwilę oderwać się od pracy. Chodzi o to, aby dać pracownikom przestrzeń do integracji i wspólnych rozmów podczas przerwy śniadaniowej czy porannej kawy.

Strefa konferencyjna

Sala konferencyjna jest ważną wizytówką firmy. Oprócz spotkań wewnętrznych i burz mózgów odbywają się tam rozmowy biznesowe i kwalifikacyjne. Z tego względu oprócz schludnego wyglądu warto zapewnić w niej duży, podłużny stół i wystarczającą ilość krzeseł, aby każdy kontrahent lub przyszły pracownik mógł być ugoszczony w odpowiedni sposób.

Meble do biura

Elementami, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonalność miejsca pracy są oczywiście meble do biura. To od nich zależy komfort i zdrowie pracowników, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Powinny być solidnie wykonane, wielofunkcyjne i dostosowane do wielogodzinnej pracy. Z tego względu każda osoba powinna mieć własne przestronne biurko i fotel o ergonomicznym kształcie i z możliwością regulacji wysokości. Tak dobrane meble biurowe stworzą podstawowe i zarazem niezbędne stanowisko do pracy.

Other articles