Akustyka w biurze – jak o nią zadbać?

Akustyka w biurze to niezwykle istotna kwestia, która wpływa na komfort oraz wydajną pracę. W jaki sposób można zapewnić odpowiednią akustykę w przestrzeni biurowej? Jak wpływa ona na pracowników? O tym w kilku słowach w poniższym artykule.

Na co wpływa dobra akustyka w przestrzeni biurowej?

Akustyka w biurze wpływa przede wszystkim na wydajność pracowników. Co za tym idzie, oddziałuje ona również na atmosferę w pracy oraz ich samopoczucie. Niezwykle istotne staje się więc odpowiednie odizolowanie ich od hałasów z zewnątrz oraz co równie ważne – dźwięków, jakie dochodzą do ich uszu wewnątrz biura.

Dbałość o akustykę w biurze wpływa na:

  • Poprawę samopoczucia pracowników.
  • Lepszą atmosferę i środowisko pracy.
  • Ułatwioną komunikację w biurze.
  • Lepszą koncentrację i skupienie podczas pracy.
  • Obniżenie stresu odczuwanego przez pracowników.

O tym, jak hałas wpływa na pracowników, pisaliśmy w naszym poprzednim artykule.
Przeczytaj: Hałas w środowisku pracy biurowej. O czym warto wiedzieć?

Powyższe kwestie jednoznacznie mówią nam o tym, dlaczego warto przemyśleć akustykę biura. Jednak w jaki sposób zapewnić dobre warunki akustyczne? Jest na to kilka sposobów.

Jak zapewnić dobre warunki akustyczne w biurze?

Odpowiednia aranżacja wnętrza

Wbrew pozorom aranżacja wnętrza oraz usytuowanie w nim mebli mają znaczenie pod względem jego akustyki. Ustawienie mebli w odpowiedniej odległości czy nawet podział otwartej przestrzeni na działy będzie miało wpływ na późniejszy komfort akustyczny osób przebywających w biurze. Dlatego odpowiednio wcześniej warto zaplanować, gdzie ma znaleźć się dany dział oraz w jaki sposób usytuować w nim pracowników, aby zminimalizować konieczność głośnych rozmów czy częstego przechodzenia pomiędzy stanowiskami.

Pianki i maty wygłuszające

Często stosowanym rozwiązaniem, które służy wyciszaniu pomieszczeń, jest zamontowanie pianek i mat wygłuszających na ścianach oraz drzwiach. Dzięki nim można zniwelować pogłos, odizolować się od otoczenia i skutecznie poprawić akustykę w całym biurze oraz jego kluczowych obszarach. Wśród tych rozwiązań stosuje się także panele akustyczne czy też panele wygłuszające na podłogę.

Ściany działowe akustyczne

Popularnym sposobem na wyciszenie biurowych pomieszczeń w nowoczesnym wydaniu jest montaż akustycznych ścianek działowych. Wersje mobilne i stałe umożliwiają zaplanowanie przestrzeni biurowej w taki sposób, aby odpowiadała na potrzeby każdego pracownika. Tego typu ścianki dbają o akustykę biura, zapewniając np. odizolowanie dźwięków dobiegających z open space w sali konferencyjnej, w której akurat trwa spotkanie. Możliwości aranżacji biura z ich wykorzystaniem jest wiele. Mogą stanowić stałe rozwiązanie lub tak jak mobilne ścianki – tymczasowe, dostosowane do bieżącej sytuacji.

Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty, w której przedstawiamy ściany akustyczne stanowiące rozwiązania na miarę dużych i małych biur!

Other articles