Szklane wnętrza - z czego wynika ich ponadczasowość?

Szklane wnętrza są wciąż popularne, a tendencja wykorzystania szklanych elementów w architekturze stale rośnie. Szkło wykorzystywane na elewacjach budynków czy wewnątrz pomieszczeń zupełnie odmienia ich wygląd, nadając im wyjątkowo lekkiego wyglądu. Dlaczego szkło stało się ponadczasowe i jaki wpływ wywarło na architekturę? O tym w kilku słowach w dzisiejszym artykule.

Jak wykorzystanie szkła wpłynęło na architekturę?

Szkło w architekturze wykorzystywane jest już od tysięcy lat. Stało się elementem śmiałych wizji architektów, którzy uważali je za niezwykle eleganckie tworzywo. Łatwiejsze wykorzystanie i stosowanie szkła w projektach architektonicznych umożliwiła m.in. bardziej dostępna, prostsza i mniej kosztowna forma jego produkcji. Dlatego nie brak ciekawych przykładów ukazujących wykorzystanie szkła w architekturze jak np. francuski wieżowiec Tour First czy holenderska Glass Farm.

Mnogość zastosowań pozwoliła wprowadzić szkło do wielkich oraz imponujących budowli, ale nie tylko. Szklane wnętrza to rozwiązania, które do dziś widzimy w biurowcach, firmach, urzędach i domach.

Dlaczego szklane wnętrza stały się ponadczasowe?

Duży wpływ na ten proces miały główne cechy szkła, którymi się on charakteryzuje. Przezroczystość, tworzenie lustrzanych odbić czy transparentność to cechy, które pozwalają wykorzystać powierzchnie ze szkła do niepowtarzalnych i zaskakujących aranżacji. Odbijanie się światła, gra cieni czy lekkość, jakie szkło nadaje wnętrzom i budynkom pozwoliło architektom na kreowanie wyjątkowych projektów.

Szkło to materiał o szerokim zastosowaniu, dlatego nie dziwi fakt, że jego popularność cały czas rośnie. Widać to nie tylko w tworzonych budowlach i budynkach, ale także w mniejszych projektach, których elementem stają się szklane materiały. Dzięki temu każdy z nas może korzystać z wyjątkowych cech i niepowtarzalności szkła.

Przeczytaj poprzedni wpis: Nowoczesne projektowanie biur. Jak zmieniają się ich wnętrza?

Other articles