Gdzie i dlaczego warto stosować szkło mleczne we wnętrzach?

Szkło mleczne występuje w kilku odmianach, jednak każda z nich cechuje się szerokim zastosowaniem w pomieszczeniach domowych, biurowych oraz publicznych. Jakie są jego główne zalety oraz gdzie warto je wykorzystać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest szkło mleczne?

Szkło mleczne, inaczej nazywane szkłem matowym lub białym występuje najczęściej w kilku odmianach. Jednym z nich jest szkło lacomat oraz szkło decormat (satynowe). Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami szkła występują w sposobie ich wytwarzania.

Szkło typu lacomat z jednej strony pokryte jest warstwą lakieru wykończeniowego, która nadaje mu matowego, półprzezroczystego wyglądu. Po stronie, na której nałożono lakier, jest ono bardziej odporne na plamy oraz zadrapania. Tego typu szkło mleczne jest również odporne na wilgoć, promienie UV oraz czyszczenie środkami chemicznymi. Szkło lacomat nie jest natomiast poddawane hartowaniu, dlatego nie jest odporne na wysokie temperatury (powyżej 80 stopni Celsjusza).

Szkło typu decormat to szkło satynowe, które powstaje za pomocą trawienia w kwasie jednej z jego stron. W wyniku tego procesu jedna strona szkła jest bardziej szorstka i matowa, a druga strona pozostaje gładka. Szkło mleczne decormat może być hartowane. Jest bardziej przezroczyste i przepuszcza więcej światła niż wcześniej wspomniany typ szkła lacomat.

Zalety szkła mlecznego we wnętrzach

Główne korzyści ze stosowania szkła mlecznego typu lacomat lub decormat w różnego rodzaju wnętrzach to przede wszystkim:

  • Uniwersalny, matowy odcień - co sprawia, że szkło mleczne pasuje do każdej aranżacji.
  • Brak całkowitej przejrzystości – właściwości rozmywające lub ukrywające zapewniają odpowiedni stopień prywatności w pomieszczeniu.
  • Przepuszczanie światła – szkło matowe nie blokuje promieni słonecznych, dzięki temu pomieszczenie nadal pozostaje jasne i oświetlone.
  • Odporność na zabrudzenia - powierzchnia szkła mlecznego jest bardziej odporna np. na odciski palców oraz inne zabrudzenia.
  • Łatwość czyszczenia – szkło mleczne można bez problemu wyczyścić dostępnymi środkami i detergentami.

Gdzie warto zastosować szkło mleczne?

Szkło mleczne w warunkach domowych najczęściej można spotkać np. na drzwiach szafy, frontach szafek kuchennych czy kabinach prysznicowych. Osłania ono ich wnętrza, jednocześnie zapewniają stylowy wygląd mebli i całej aranżacji. Z mlecznego szkła wykonuje się także stoły czy blaty, a także regały i półki. Dzięki niemu można zachować lekkość wnętrza oraz dostosować jego wygląd do nowoczesnych trendów. Szkło matowe znajduje także zastosowanie np. w ściankach działowych balkonów lub wypełnieniach balustrad.

Warto wiedzieć, że szyby mleczne wykorzystuje się także do drzwi i ścian przesuwnych. Dzięki temu ich zastosowanie wykracza poza warunki domowe. W biurach i budynkach użyteczności publicznej szkło mleczne do drzwi najczęściej wykorzystywane jest do zapewnienia prywatności oraz jednocześnie nowoczesnego wyglądu wnętrza. Dlatego szyby mleczne do drzwi lub ściana ze szkła matowego to wciąż wykorzystywane rozwiązanie w biurach, hotelach, galeriach handlowych czy urzędach.

Chcesz zastosować drzwi i ściany ze szkła mlecznego w swoich wnętrzach? Zapoznaj się z naszym systemem szklanych ścian mobilnych MAW48.

Other articles