Fornir na ścianie – zalety płyt fornirowanych we wnętrzach

Forniry to rodzaj naturalnej okleiny drewnianej, pozyskiwanej z rozmaitych gatunków drzew. Dzięki swojemu organicznemu zróżnicowaniu, stanowi doskonały, niepowtarzalny element dekoracyjny do mebli, boazerii, ścianek mobilnych. Płyty fornirowane powstają poprzez przyklejenie płatów forniru do podłoża z płyty wiórowej lub sklejki.

Naturalne znaczy najlepsze

Forniry to materiał przewyższający nawet najdoskonalsze okleiny sztuczne, a jego zalet nie sposób przecenić. Ten cienki płat drewna (od około 1 mm do około 8 mm) cechuje:

  • • wysoka odporność mechaniczna, a w przypadku uszkodzenia ściany z forniru – możliwość naprawy, której to cechy nie posiadają okleiny sztuczne,
  • • niepowtarzalność wzoru, możliwość różnych kombinacji kierunków usłojenia,
  • • możliwość wykorzystania w dekoracji nie tylko usłojenia drewna, ale także nadania mu dowolnej kolorystyki, co pozwala na praktycznie nieskończoną ilość aranżacji fornirów,
  • • doskonałe właściwości akustyczne - odpowiednio dobierając gatunek drewna i materiał płyty, można uzyskiwać efekty tłumienia, bądź odbicia dźwięku, co sprawia, że fornir na ścianie jest niezastąpionym materiałem wykończeniowym w salach wykładowych, teatralnych, holach hotelowych, biurach,
  • • możliwość kreowania dowolnego rozmiaru elementów, niezależnych od warunków geometrycznych drewna naturalnego.

Poza tymi cechami, elementy wykonane z płyt wiórowych lub sklejki i pokryte fornirem, nie tracą swojego kształtu w miarę czasu, co często dotyka drewna litego. Może się ono wypaczać, pękać a w procesie produkcji mogą być wykorzystywane elementy z naturalnymi wadami, jak sęki, szczeliny, które producenci wypełniają żywicami, a które niekoniecznie muszą podobać się klientom.

Gdzie stosować forniry?

Płyty fornirowane doskonale sprawdzają się w meblarstwie, wykończeniach wnętrz i jako okładzin w ściankach mobilnych. Te ostatnie nader chętnie stosują architekci do aranżacji przestrzeni sal konferencyjnych, biur, kancelarii, poprawy akustyki audytoriów i izolowania przed wpływem dźwięków spoza pomieszczenia.

Ściana z forniru to przede wszystkim piękny wygląd naturalnego wzoru drewna. Jednak nie tylko. Pod wyjątkową powierzchownością ukrywamy doskonałe właściwości mechaniczne i akustyczne hybryd płytowo-fornirowych. Wielowarstwowe panele ścianek mobilnych idealnie tłumią dźwięki, co pozwala na zachowanie wysokiego poziomu poufności rozmów, przy utrzymaniu charakteru wnętrza. Ze względu na te właściwości, polecamy także wykorzystanie ścian z forniru do oddzielania stanowisk pracy w dużych biurach typu open space, w celu oddzielenia akustycznego stanowisk pracy.

Nie szukaj już innych rozwiązań. Odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z ofertą ścianek mobilnych MAW 110, które posiadają doskonałe właściwości akustyczne, są odporne na ogień i zapewniają świetny wygląd przez cały czas użytkowania.

Other articles