Projektowanie biur w 2021 roku

2021 rok niesie ze sobą nowe trendy i wzorce w projektowaniu przestrzeni biurowych. Z roku na rok style wnętrzarskie zmieniają się i korelują z najnowszymi odłamami architektonicznymi. Czym zatem można się zainspirować, aby przestrzeń biurowa była efektywnie wykorzystana, zachowując jednocześnie nienaganny styl?

Jesteśmy w pracy, ale mamy się dobrze czuć!

Ostatnie lata to czas, w którym bardzo dużą popularność zyskały przestrzenie, które mają pobudzać kreatywność pracowników. Zwiększenie komfortu bezpośrednio i pośrednio wpływa na efektywność wykonywanych czynności. Aranżacja biura obecnie skupia się na interakcji, dlatego coraz częściej odchodzi się od surowej stylistyki i sztampowych, nienaruszalnych biurek. Nowoczesne projektowanie biur to zwracanie uwagi na możliwość przenoszenia poszczególnych elementów wyposażenia, tak aby w jednej chwili z oddzielnych i indywidualnych stanowisk stworzyć przestrzeń do pracy w grupie. Wszelkie pufy, małe stoliczki czy nieduże kanapy są coraz częściej widzianym elementem wyposażenia.

Przestrzeń z domowym akcentem

Projektowanie biur coraz częściej odbywa się na zasadzie wykorzystania jednej dużej przestrzeni. Wkomponowuje się w nią miejsce dla stanowisk pracowniczych, miejsce od odpoczynku lub pracy w grupie, a nawet kuchnię. Chodzi o to, aby pracownicy poczuli się jak w domu, zwłaszcza kiedy są oni do tego bardzo przyzwyczajeni poprzez pracę zdalną, którą sprezentował rok 2020. W przypadku dużych przestrzeni problemem może być jakość akustyki. W takie sytuacji tworzy się mobilne ścianki działowe, które mogą w jednej chwili zapewnić pewne odcięcie i indywidualizm pracy, aby później znów zapewnić przestrzeń do pracy grupowej lub przyjęcia większej liczby klientów.

Rok 2020 zmusił do refleksji na temat wyposażenia sal szkoleniowych i konferencyjnych. Obecnie dużą uwagę zwraca się na wyposażenie takich miejsc w kamerki internetowe, mikrofony oraz duże, centralne ekrany do prezentacji.

Istotną rolę w komforcie pracy tworzą z pozoru nieistotne niuanse takie jak kolorystyka, kształt elementów wyposażenia, a nawet ich struktura. Obecnie w wyposażeniu biur popularne są elementy o zaokrąglonych krawędziach oraz ciepłych kolorach natury. Unika się jaskrawych barw, które mogą powodować rozdrażnienie. Coraz częściej stawia się również na miękkie elementy umeblowania np. wspominane już pufy, fotele czy minisofy. Nie chodzi tu o to, aby opływać w luksus i zrobić sobie z pracy sypialnię. Celem jest zwiększenie poczucia komfortu i bezpieczeństwa, które przekłada się na kreatywność i pozytywne podejście do swoich zadań.

Przeczytaj: Jak aranżacja biura wpływa na wydajność Twoich pracowników?

Other articles