Ściana ze szkła hartowanego i laminowanego – czym się różnią?

Szklana ściana może zostać wykonana ze szkła hartowanego lub laminowanego. Jakie są podstawowe różnice między tymi rodzajami szkła? Czy ich właściwości wpływają na poziom bezpieczeństwa i jakość ścian? O tym w kilku słowach poniżej.

Szkło hartowane

Szkło hartowane oznaczane jest symbolem ESG. Obróbka szkła w temperaturach sięgających 700 stopni Celsjusza, a następnie gwałtowne chłodzenie powietrzem powoduje jego wzmocnienie i zwiększenie wytrzymałości na rozbicie nawet 7-krotnie! Szkło poddane hartowaniu jest trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz duże zmiany temperatur.

Uszkodzenie szkła ESG powoduje jego rozbicie na wiele małych kawałków. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego szkła, hartowana tafla szkła rozbija się na tępe kawałki, które nie posiadają ostrych krawędzi. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko zranienia się ostrymi kawałkami szyby po rozbiciu.

Z tego powodu szkło hartowane na ścianę jest bezpieczne w użytkowaniu. Ściany ze szkła hartowanego wykorzystywane są w wielu różnych budynkach, galeriach handlowych, sklepach czy biurowcach, a także w prywatnych domach i mieszkaniach. Ze szkła ESG produkuje się także szklane drzwi, balustrady, a nawet schody.

Szkło laminowane

Szkło laminowane oznaczone jest skrótem VSG. Są to szyby sklejone ze sobą warstwowo bardzo wytrzymałą folią. Dzięki temu szkło laminowane charakteryzuje się trwałością, a także dobrą izolacją akustyczną. Folia wykorzystywana do produkcji szkła laminowanego pochłania również promieniowanie UV, dzięki czemu chroni wnętrze budynku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Szkło VSG z odpowiedniej grubości folią może również posiadać właściwości antywłamaniowe.

Szkło laminowane po rozbiciu jest bezpieczne, nie rozpada się na kawałki. Zastosowana folia trzyma wszystkie kawałki w jednym miejscu, a jedynym potwierdzeniem uszkodzenia szyby jest charakterystyczna pajęczynka na powierzchni szkła. Z tego względu, gdy dojdzie do uszkodzenia ściany, nie jesteśmy narażeni na kontakt z odłamkami szkła.

Szkło laminowane na ścianę wykorzystuje się w obiektach o różnym zastosowaniu, np. w bankach, sklepach, budynkach firmowych czy szkołach. Ze szkła laminowanego wykonuje się również bezpieczne drzwi wewnętrzne lub witryny.

Poszukujesz bezpiecznych ścian ze szkła hartowanego lub laminowanego? Zachęcamy do zapoznania się z produktami Komandor Walls. Do produkcji ścian działowych wykorzystujemy bezpieczne szkło ESG i VSG.

Other articles