Strefa relaksu w biurze – jak ją zaprojektować, aby spełniała swoją funkcję?

Strefa relaksu w biurze to miejsce, w którym pracownicy mogą odpocząć i nabrać sił na resztę dnia. Jakie korzyści niesie zaprojektowanie takiego miejsca w firmie? Jak urządzić strefę wypoczynkową i zapewnić pracownikom pożądany komfort? O tym w artykule poniżej.

Dlaczego warto stworzyć strefę relaksu w firmie?

Strefa wypoczynku (lub inaczej chillout room) jest doceniana przez pracowników i zwiększa ich efektywność. Możliwość chwilowego oderwania się od pracy i krótki odpoczynek wbrew pozorom nie powoduje rozleniwienia. Wręcz przeciwnie – motywuje do wykonywania kolejnych zadań ze zwiększoną wydajnością. Wpływa także pozytywnie na kreatywność i samopoczucie personelu. Kolejnym atutem jest także dobre postrzeganie pracodawcy, który taką przestrzeń zapewnia. O wiele chętniej zdecydujemy się pracować u kogoś, kto dba o naszą wygodę podczas dnia pracy.

Jak powinna wyglądać i czego nie może zabraknąć w strefie relaksu?

Strefa relaksu w oddzielnym i wyciszonym pomieszczeniu

Miejsce do wypoczynku powinno być oddzielone od reszty biura. Jeśli przestrzeń jest zbyt mała i nie posiadamy dodatkowego pomieszczenia – warto rozważyć podział powierzchni biura za pomocą ścianek działowych. Najlepiej, jeśli będą to dźwiękoszczelne ścianki, które wyciszą jej wnętrze i ograniczą hałasy dobiegające z otoczenia. Strefa relaksu powinna także zapewniać pewien stopień prywatności i spokoju, dlatego sprawdzą się tu przegrody z nieprzezroczystymi panelami.

Żywe kolory i naturalne motywy w chillout roomie

Urządzając biurową strefę relaksu, warto pokusić się o żywe i wyraziste kolory. Ściany i dodatki np. w soczystych odcieniach zieleni, żółci czy pomarańczowego pobudzą do działania oraz stworzą miejsce wypełnione pozytywną energią. W przestrzeni wypoczynkowej coraz częściej stosuje się także motywy naturalne, np. doniczki z kwiatami oraz obrazy lub fototapety przedstawiające krajobrazy i fragmenty natury.

Zobacz: Ścianki działowe w biurze – zorganizuj swoją przestrzeń

Umeblowanie miejsca do wypoczynku

Strefa relaksu w biurze powinna zapewniać maksymalną wygodę pracowników. Niezbędne jest wyposażenie jej w wygodne fotele, sofy i pufy oraz stolik. Popularne są także hamaki, huśtawki i leżaki. Ciekawym rozwiązaniem jest również fotel masujący. Jeśli chillout room jest połączony ze strefą kuchenną – warto postawić też duży stół z krzesłami, aby każdy znalazł tu swoje miejsce w czasie przerwy na odpoczynek lub jedzenie.

Dodatkowe wyposażenie strefy relaksu

Miejsce relaksu to przestrzeń, w której pracownik nie tylko spokojnie odpoczywa, ale też… dobrze się bawi. Aby zagwarantować mu odpowiednią dawkę rozrywki, należy wyposażyć ją w różnego rodzaju akcesoria i sprzęt do gier. Sprawdzi się klasyczny stół z piłkarzykami lub tarcza do gry w rzutki. Można umieścić w niej zestawy gier planszowych, książki oraz konsolę do gier i telewizor. Każdy z tych elementów pozwoli na chwilę oderwać się od obowiązków, a odpowiedni chillout poskutkuje zwiększoną wydajnością pracy.

Other articles