Biuro open space. 5 irytujących faktów dotyczących pracy w otwartej przestrzeni

Biuro open space i praca we wspólnej przestrzeni była do niedawna oznaką nowoczesności oraz większej wydajności pracowników. Firmy decydowały się na przemeblowanie dotychczasowych biur również po to, aby zyskać dodatkową przestrzeń na kolejne stanowiska. Rozwiązanie to przyniosło jednak pewne trudności – szczególnie dla pracowników. Oto główne z nich:

Prywatność to rzadkość

Biuro open space nie zapewnia odpowiedniej dawki prywatności pracownikowi. Praca na otwartej przestrzeni z wieloma innymi osobami sprawia, że odczuwamy większy stres i dyskomfort. Zaglądanie przez ramię na monitor, spojrzenia rzucane na notatki czy uczucie obserwowania przez innych współlokatorów może nasilić się podczas pracy na otwartym stanowisku. Jest to szczególnie dotkliwe dla introwertyków, dla których praca w otoczeniu wielu osób może być zbyt męcząca.

Stukanie i hałas to melodia codziennej pracy

Praca biurowa to w dużym stopniu praca przy komputerze, kserokopiarce, drukarce i telefonach. Odgłosy używanego sprzętu czy stukania w klawiaturę przez Twoich współlokatorów tworzą ciągłą melodię pracy w open space. W większości przypadków nie jest ona przyjemna dla uszu i skutecznie odrywa Cię od wykonywanych obowiązków.

Zbyt głośne rozmowy współpracowników

Open space w biurze to nie miejsce do głośnych i długich rozmów - jednak zdarza się to niemal cały czas. Nawet najbardziej interesujące historie z poprzedniego dnia warto opowiadać w oddzielnym pomieszczeniu, np. w kuchni. Podobnie w przypadku rozmów i narad związanych z pracą. Jeśli istnieje potrzeba wspólnej burzy mózgów – warto skorzystać z sali konferencyjnej i nie dekoncentrować innych długotrwałą wymianą zdań.

Twoje biurko, Twoje rzeczy? Nie zawsze

Biurko, przy którym pracujesz, jest Twoje – jednak pożyczenie notatnika, długopisu czy fotela bez pytania i zgody właściciela zdarza się często w biurach typu open space. Wspólna, otwarta przestrzeń skłania innych do swobodnego korzystania z widocznych przedmiotów lub poszukiwania dokumentów na biurku współpracownika. Takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na relacje w zespole.

Zobacz: Jak aranżacja biura wpływa na wydajność Twoich pracowników?

Zachowanie współpracowników nie zawsze w dobrym guście

Jedzenie przy biurku intensywnie pachnących posiłków, malowanie paznokci czy inne drobne zabiegi kosmetyczne to czynności, których nie powinno wykonywać się przy swoim stanowisku pracy w biurze. Niestety zdarza się, że współpracownik wykorzystuje nadmiar wolnego czasu właśnie w taki sposób. Nie zawsze mamy śmiałość zwrócić komuś uwagę, dlatego staje się to kolejną przyczyną braku koncentracji i efektywności w pracy.

Aranżacja biura open space – co zrobić, żeby poprawić komfort pracownika?

Czy powyższe wady oznaczają, że praca w biurze zaaranżowanym w formie open space jest zawsze utrudniona? Nie.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób urządzisz wspólną przestrzeń dla swoich pracowników.

Zadbaj o stanowiska przynajmniej w części odgrodzone od siebie. Wyposaż biuro w ściany działowe mobilne i dźwiękoszczelne, które stworzą przestrzeń do krótki rozmów czy drukowania dokumentów bez przeszkadzania pozostałym. Kilka zmian w open space z pewnością poprawi komfort każdego pracownika, dzięki czemu ich praca stanie się bardziej wydajna i przyjemna.

Other articles