Nowoczesne projektowanie biur. Jak zmieniają się ich wnętrza?

Projektowanie biur według najnowszych trendów odgrywa dziś znaczącą rolę w niemal każdej branży. Ergonomiczna i reprezentacyjna przestrzeń wpływa nie tylko na wydajność pracowników, ale także na ogólny wizerunek firmy. Jakie zmiany w projektowaniu biur można aktualnie zaobserwować? Co wybierają, a z czego rezygnują projektanci wnętrz?

Otwarta przestrzeń do pracy coraz mniej popularna?

Tzw. open space to od lat popularna i często wykorzystywana forma organizacji wnętrza biurowców. Otwarta przestrzeń, na której jednocześnie pracuje kilkanaście osób, zdobyła zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zaletami takiej aranżacji biura jest m.in. ułatwiona komunikacja między pracownikami, szybki przepływ informacji oraz pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Takie rozwiązanie przynosi jednak obecnie nieco więcej problemów niż korzyści. Praca w jednym, dużym pomieszczeniu z kilkunastoma współpracownikami utrudnia koncentrację oraz skupienie się na wykonywanych zadaniach. Dlatego też nowoczesne projekty wnętrz biurowych są coraz częściej pozbawione klasycznych open space’ów, na rzecz dużej przestrzeni z przegrodami i ściankami działowymi. Dźwiękoszczelne ściany pozytywnie wpływają na komfort pracy, a przeszklone panele zachowują przestronność wnętrz i ułatwiają komunikację między współpracownikami.

Zobacz: Ściany mobilne w nowoczesnym biurze – potrzeba czy moda?

Trend elastycznej przestrzeni biurowej

Czym jest elastyczne biuro? To sformułowanie w odniesieniu do projektowania wnętrz biurowych może oznaczać tylko jedno – dostosowywanie się do aktualnych potrzeb użytkownika. Nowoczesna przestrzeń umożliwia łatwą zmianę otoczenia uzależnioną od tego, jakie zadania aktualnie wykonujemy. Dlatego też projektanci wnętrz biurowych, oprócz oddzielnych stref relaksu, sal konferencyjnych, czy gabinetów uwzględniają w swoich planach także elastyczne przestrzenie, które mogą być modyfikowane w trakcie pracy. Są one wyposażone m.in. w mobilne ścianki i meble, przesuwne biurka, a także ruchome oświetlenie czy ekrany.

Bliskość natury w zamkniętych pomieszczeniach

Zmiany w projektowaniu biur można zauważyć również w sferze ich wyposażenia. Nie mówimy tu jednak o nowoczesnych sprzętach, a o… roślinach. Przestrzeń w biurze zaprojektowana według rosnącego trendu biophilic design staje się wypełniona roślinnością i bliskim dostępem do natury, np. w postaci światła słonecznego, kwiatów, a nawet trawy. Obecność roślinności w biurze zwiększa produktywność pracowników oraz ich samopoczucie. Moda na zielone wnętrza zakłada również wykorzystanie naturalnych materiałów do ich wykończenia i wyposażenia. Biuro urządzone według idei biophilic design to wnętrze przyjazne pracownikowi, a cała koncepcja obejmuje wiele aspektów związanych z połączeniem środowiska naturalnego i otoczenia, w którym pracujemy.

Other articles